JAKIE ŁYŻWY KUPIĆ?

Poniższy artykuł dotyczy zakupu profesjonalnych łyżew do uprawiania łyżwiarstwa figurowego.

Na rynku polskim najbardziej popularnymi i rekomendowanymi producentami łyżew figurowych są marki: Risport, Edea, Jackson. Uczestnikom naszych zajęć polecamy sklepy Spin w Warszawie na lodowisku Torwar II (ul. Łazienkowksa 6a) oraz Dzięgiel Sport w Toruniu przy lodowisku Tor-Tor (ul. Bema 23/29).

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem:
1. Sztywność – określa sztywność buta łyżwiarskiego. Im sztywniejszy but, tym przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych zawodników i trudniejszych skoków czy elementów. Nie warto iść od razu w najsztywniejsze buty, ponieważ mogą one tylko utrudniać dalszy rozwój. Dla osób dorosłych i cięższych, nie polecamy brać również butów podstawowych o najmniejszej sztywności, ponieważ szybko się złamią i nie będą się nadawały do dalszego, komfortowego użytku. Minimalna sztywność jaką polecamy to 45-50, jednak najlepiej wybrać but o sztywności powyżej 60.
2. Złamanie buta – zwróć uwagę na ten aspekt przy zakupie używanego sprzętu. Złamanie powstaje na wysokości kostki. Złamany but nie trzyma i nie zabezpiecza odpowiednio stawu skokowego, co znacznie obniża komfort jazdy oraz może prowadzić do kontuzji.
3. Płoza – przyjmuje się, że lepiej jest mieć lepszą płozę i słabszy but, niż odwrotnie. Lepsza płoza nie jest w stanie nam przeszkodzić w rozwijaniu umiejętności, może nam tylko pomóc wejść głęboko na krawędź i lepiej wykonywać kroki. Zawodnicy, którzy przenoszą się na lepsze płozy, mają na początku wrażenie, że łyżwy „same jadą” 😉
4. Zakup sprzętu nowego – najlepiej przymierzyć dany model czy pasuje do stopy, ponieważ producenci zupełnie inaczej profilują buty, a rozmiary też mogą się różnić od tych standardowych.
5. Rozmiar – osoby dorosłe powinny zakupić łyżwy w swoim rozmiarze dokładnie takim jak ich buty. Dzieci, którym stopa rośnie mogą kupić łyżwy o 1 – 1,5 cm większe.
6. Zakup sprzętu używanego – jesteśmy świadome, że każdy sprzęt profesjonalny ma swoją cenę. Istnieją grupy na Facebooku, gdzie sprzedawany jest sprzęt używany, czasem zupełnie niezniszczony i po okazyjnej cenie. Prz zakupie używanych łyżew zwróć uwagę na ich stan i wcześniej wspomniane złamanie. Jeżeli but jest złamany, pod żadnym pozorem go nie kupujemy.

PRZYDATNE LINKI
Targ łyżworolkarski
My łyżwiarze
Rolkarze i łyżwiarze figurowi
Stroje łyżwiarskie, akcesoriaPodajemy strony internetowe wymienionych wyżej sklepów. W Warszawie i Toruniu można się śmiało na nas powoływać.

Dzięgiel Sport (tylko Edea)
Sklep Spin
Edge Shop

Polecane modele butów:
Edea Chorus
Risport RF3 Pro
Risport Royal Pro

Polecane modele płóz:
MK Galaxy
Coronation Ace
MK Professional